Cykelföreningen satsar för att bygga ny bana

Den nystartade mountainbikeklubben MTB Arjeplog ska under sommaren bygga en downhillbana nedför Öberget. "Vi hoppas det blir en push framåt", säger ordförande Christian Lestander.

Christian Lestander, ordförande i MTB Arjeplog och André Karlberg, cykelentusiast och styrelsemedlem, är taggade på att dra i gång arbetet med downhillbanan.

Christian Lestander, ordförande i MTB Arjeplog och André Karlberg, cykelentusiast och styrelsemedlem, är taggade på att dra i gång arbetet med downhillbanan.

Foto: Carolina Bengtsson

Arjeplog2022-07-12 19:13

Till vänster om den gamla skidliften kommer en cirka 700 meter lång downhillbana slingra sig nedför mot den gamla skidliftsstationen.

– Vi har tidigare fått bidrag för inköp av röjsåg för att kunna röja cykelleder och pengar till materialåtgång för att anlägga en spång längs Bremuddstigen, säger Christian Lestander och fortsätter:

– Men downhillbanan byggs av föreningens egna medel. Vi har fixat grävmaskin genom en lokal entreprenör och det kommer en kille från Malå som ska gräva banan.

undefined
Christian Lestander, ordförande i MTB Arjeplog och André Karlberg, cykelentusiast och styrelsemedlem, är taggade på att dra i gång arbetet med downhillbanan.
undefined
Christian Lestander, ordförande, har länge tänkt att det är dags för Arjeplog att få en egen cykelklubb. "Det är otroligt stort på andra ställen så nu är det dags", säger han.

MTB Arjeplog har funnits i tankarna hos ordförande Christian Lestander och styrelsemedlemmen André Karlberg under flera år.

– För omkring tre år sedan började jag och André kolla över vad det fanns för olika sträckningar att cykla, men det var inte förrän förra sommaren det blev mer på allvar och vid årsskiftet startade vi föreningen, berättar Lestander.

Sedan dess har de tagit hjälp av en gratis app, Trailforks, för att markera upp leder och underlätta för andra att hitta dit.

– Vi har omkring 15–20 stycken leder markerade i olika distanser. Den längsta är till Vuonatjviken som är cirka 17,5 kilometer enkel väg.

undefined
Under sommaren kommer klubben anlägga en downhillbana nedför Öberget. "Vi kommer inte bli något nytt Åre med en massa downhillbanor utan det blir fokus på trailcykling förutom den här banan", säger Christian Lestander.
undefined
Till vänster om den gamla skidliften kommer den blivande downhillbanan att slingra sig nedför Öberget till gamla skidliftstationen.

Det ideella arbetet som föreningen gör genom att markera och rusta upp leder samt bygga ny cykelbana hoppas de ska leda till fler aktiva medlemmar. Under sommaren anordnar de en tävling med förhoppning om att fler ska bli intresserade.

– Man märker att folk får upp ögonen för det här. Vi har redan nu ett tiotal barn som deltar i vår hill challenge, säger Lestander.

Hill challenge går ut på att från den 1 juni till 1 oktober cykla uppför tre olika bergstoppar i Arjeplog. Mot en anmälningsavgift är man sedan med i en utlottning av vinster.

– Det är ju unga och barn man ska rikta in sig på om man ser över tid. Skapar man ett intresse tidigt så kan det ju förhoppningsvis fortsätta, säger André Karlberg.

Han minns att han redan 1996 var med i en cykelförening som bara överlevde ett knappt år innan den lades ner.

– Jag har cyklat sedan 1995 och har väl varit på de flesta platser som är cyklingsbara i Arjeplog. Jag går ofta Top of Arjeplog och spanar var det går bra att cykla.

Han tror även att turismen kan dra nytta av satsningarna.

– Häromdagen stannade jag en man från Schweiz och tipsade om att han kunde se lederna i appen. Då bestämde han sig för att stanna här två dagar till, säger Christian Lestander.

undefined
Laura Liv Lundberg och Sinja Sadelius uppe på Tjuorrebuovdda under en tur med MTB Arjeplog.
undefined
Johan Sadelius, Laura Liv Lundberg, Gustav Holmgren, Christian Lestander och Camilla Marklund under en tur till Tjuorrebuovdda. "Man märker att folk får upp ögonen för det här", säger Lestander om klubbens sommartävling.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!