Det är en mörk kväll i mitten av januari. En handfull A-traktorer kör runt och spelar musik på industriområdet i Älvsbyn. En företagsprofil från Piteå som befinner sig i närheten hör hur ungdomarna lever om vid 21-tiden och bestämmer sig för att konfrontera dem.
– Det här är den varningen ni får nu, säger mannen som är i 70-årsåldern. Enligt honom är det fyra–fem ungdomar i varje bil och många av dem är alkoholpåverkade.
Två timmar senare är det två A-traktorer på plats igen. Denna gången går företagaren inte ut utan ringer i stället polisen. Strax efter midnatt är det ännu fler bilar i området och han bestämmer sig för att återigen konfrontera de A-traktorer som står stilla samtidigt som han ringer polisen för tredje gången.
Han beväpnar sig med en träpåk i form av ett bordsben och får även med sig en annan man som han vill ska fungera som vittne.
När polispatrullen väl anländer är det företagaren som misstänks för brott.
– Jag kände mig helt enkelt hotad. Jag hade inte på något sätt någon plan på att jag skulle slå någon men jag tog med mig det ifall jag skulle behöva försvara mig själv, säger han i polisförhör.
Han pratar med ungdomarna i två av A-traktorerna och även med en av pojkarnas mamma. Den andra mannen försöker stanna en annan A-traktor längre bort. Ungdomarna i den bilen har via Snapchat fått till sig att en av männen har ett baseballträ och vill därför inte stanna. De stannar inte heller för den obeväpnade mannen – vilket leder till att han tar ett grepp om bilens A-stolpe och enligt ungdomarna försöker han slita ut föraren. Föraren får hjälp av sin kompis att hålla sig kvar i bilen och möter då företagsprofilen lite längre fram.
Piteåbon hävdar att den andra mannen skriker åt honom att de försökte köra över honom och att han ska stoppa dem. Han ser att A-traktorn inte saktar in och svingar sin träpåk rätt i vindrutan så att den krackelerar.
– Planen var att göra ett märke. Jag hade inga planer på att jag skulle slå på rutan men jag hade inget annat val för de försökte köra över mig, säger han i polisförhör.
Pojken som körde såg inte smällen utan var bländad av en lampa.
– Det kom glassplitter i örat och så ilade det till i örat, säger han i polisförhör.
Piteåföretagaren åtalas nu för skadegörelse och pojkens pappa yrkar 6 147 kronor i skadestånd för den krossade vindrutan.