Singelolycka i Abborrträsk

Strax före klockan 15 på torsdagen kom ett larm om en trafikolycka.

Foto: Norran

Abborrträsk2019-10-31 15:02
undefined

Enligt SOS alarm ska olyckan ha skett på väg 95, i korsningen vid Abborrträsk. Enligt Trafikverket finns det risk för begränsad framkomlighet.

Uppdatering, 15.15:

En person är inblandad. Räddningstjänst har precis anlänt till olycksplatsen, rapporterar Norrbottens Media.

Uppdatering, 15.55:

En personbil åkte av vägen. Räddningstjänst och sjukvård anlände till platsen och påbörjade vård av bilisten. Personen fördes sedan till hälsocentralen i Arvidsjaur för vidare vård.

Räddningstjänst har sanerat vägen och återvänt till station.

Det är oklart hur allvarligt skadad personen är, skriver Norrbottens Media.

Uppdatering, 16.55:

Ulf Lundström, räddningschef i beredskap, säger till Piteå-Tidningen att det var en förbipasserande som upptäckte bilen i diket och slog larm.

– Larmaren påbörjade HLR själv på personen i bilen. När ambulanspersonalen kom till platsen tog de över.

Uppdatering, 18.40:

Polisen meddelar att föraren, en man i 80-årsåldern, avled i samband med olyckan.

Mannen var hemmahörande i Norrbottens län och anhöriga har underrättats.

En anmälan gällande trafikolycka utan misstanke om brott har upprättats.

Uppdatering, 20.06:

Det är oklart vad som orsakade olyckan.

– Bilen och olycksplatsen ska undersökas, säger Åsa Mjörndal, kommunikatör vid polisens regionledningscentral till TT.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!