Huset på Fjällgatan är deras andra. När de flyttade in hösten 2008 satte de direkt igång med att renovera. Köket var först ut.
– Det var original från 1963 och allt var gammalt. Tanken var att ha ett kök i valnötsfärg. Men eftersom köket är rätt litet, så bestämde vi att vi måste ha ljusa färger. Så det blev vitt med valnötsdetaljer, berättar Camilla och fortsätter:
– Köksön kom till för tre år sen. Vi hade ett vanligt köksbord tidigare, men behövde förvaringen och ville att det skulle kännas modernt. Vi äter lunch och middag här och har vi gäster så kan vi käka tilltuggen här och sedan middagen i vardagsrummet.
I taket ovanför köksön hänger en stege som Camilla hängt köksgeråd i.
– Det tycker jag är läckert, en snygg detalj. Men de hänger inte bara där, utan de används.
Se också: Häng med på en rundtur i Pär och Alexandras lösvirkeshus på Västra Eriksberg
Nästa projekt är att slå ut väggen mellan köket och arbetsrummet, som tidigare även fungerat som sovrum.
– Huset har vuxit utifrån vad vi behövt – vi har kunnat anpassa det efter oss.
2011 föddes sonen Wilmer och innan dess hade Rickard och Camilla sett till att göra mer plats i husets nedervåning så att hans storasyskon Liam och Emelie skulle kunna ha varsitt rum.
– Det var som en krater med biarea där nere som inte gick att använda. Så vi gjorde om så att det bland annat blev ett sovrum där. Annars hade två fått dela rum.
Se också: Häng med in i Johans och Alicias kreativt inredda lägenhet
Ifjol, efter flera års arbete, stod till sist husets pärla klart – spa-delen med bland annat bubbelbadkar och bastu.
– Vi höll på med det samtidigt som vi höll på att renovera nere, vilket gjorde arbetet till en lång process, men nu är det klart och det blev jättebra. Vi har alltid velat ha bastu – vi älskar att basta och ser det som ett billigt nöje. Vi använder den varje helg. Är det inte jag eller Rickard, så är det hela familjen.
Det är Camilla som står för de flesta idéerna och Rickard har själv gjort det mesta av renoveringarna.
– Inte el eller vvs, men han har till exempel kaklat, klinkrat och snickrat ihop bastun själv. Han har varit jätteduktig, säger Camilla.
Vad är ert råd till de som är på väg att dra igång ett renoveringsprojekt?
– Det är många beslut som ska tas, men det måste passa med den stil du har. Anpassa både inredning och hur du bygger utifrån de behov du har. Lagar du mycket mat, så ska det vara ett funktionellt kök och bjuder du hem till många middagar, så ska det fungera för det. Men det lönar sig inte att bygga ett gigantiskt kök om du inte ska nyttja det.
Se också: De bor högst upp – följ med hem till Kurt och Margareta på 13:e våningen
Camilla betonar även vikten av att omge sig med saker som man tycker om.
– Så att det blir harmoni i huset. Det hade inte vi när vi flyttade in här, utan det har varit ett "hattande" till dess att vi hittade rätt. Men det är bättre att ta det lugnt och känna efter hur man vill ha det.
Se också: Kika in i Christers fantastiska man cave
Se också: Häng med in i Stigs nyproducerade radhus på Morö Backe