2005 införde regeringen Göran Persson fri entré på statliga museer.
2007 revs reformen upp av regeringen Fredrik Reinfeldt.
2015 är den fria entrén – inte helt oväntat – tillbaka.
Främst till glädje för Stockholm, dess invånare och turister. För den som trodde att det här är en reform för hela landet trodde fel.
Statens museer är 17 till antalet. Av dessa ligger 13 i Stockholm, ett i dess omedelbara närhet (Skoklosters slott i Håbo kommun mellan Stockholm och Uppsala), ett i Linköping (Flygvapenmuseum), ett i Karlskrona (Marinmuseum) och ett i Göteborg (Världskulturmuseet).
Finansminister Magdalena Andersson (S) motiverar reformen, som beräknas kosta 80 miljoner kronor, med att ”vi äger de statliga museerna tillsammans” och att det därför är ”naturligt att de är gratis och öppna för alla”.
Hon har så rätt, så rätt, vår nya finansminister. Det som staten äger, äger egentligen inte staten, utan du och jag, och alla andra svenska medborgare tillsammans. Problemet är bara att för oss i Norrland så ligger statens museer så avsides.