Står i valet och kvalet

Positionerna tycks vara helt låsta. Statsminister Stefan Löfven (S) ömsom skäller ut Alliansen för att inte ta ansvar, ömsom lockar och pockar med utspel och utsträckta händer.

Politik2014-12-23 03:28
Detta är en ledare. Norran är partipolitiskt obunden med beteckningen frisinnad.

Man kan säga att svensk politik (och politiker) står i valet och kvalet. Extraval eller inte – det är frågan.

Plötsligt såg det ut att finnas en öppning. Enligt källor till SVT pågick det hemliga överläggningar mellan regeringen och den borgerliga oppositionen. Men larmet var falskt. Vad det förhandlades om var formfrågor, hur Sverige ska kunna styras av minoritetsregeringar, inte om den ekonomiska politiken i sak.

Positionerna tycks vara helt låsta. Statsminister Stefan Löfven (S) ömsom skäller ut Alliansen för att inte ta ansvar, ömsom lockar och pockar med utspel och utsträckta händer. De fyra borgerliga partierna har i varje fall varit konsekventa. De har, åtminstone hittills, inte varit intresserade av att göra upp med den rödgröna regeringen.

Förmodligen har Stefan Löfvens erbjudanden inte varit tillräckligt lockande.

Snart kommer julfriden att lägga sig över Sverige, över röda, gröna, bruna och blå politiker. Högst på Stefan Löfvens önskelista fanns nog en blocköverskridande majoritetsregering. Men den önskningen lär tomten inte ha med sig i säcken.