Dramatiken inför Josefines Robinson-äventyr: "Grät och ville hem"

Premiären är här. 
Från och med i natt går det att se första avsnittet av vårens säsong av Robinson på TV4 Play.
Men innan programmet ens hann börja var det dramatiska dagar för Skelleftetjejen Josefine Lindström. 

Josefine Lindström är nervös inför kvällens avsnitt.

Josefine Lindström är nervös inför kvällens avsnitt.

Foto: TV4

TV2025-03-27 15:00

Vägen till tävlingen var tuff. Redan resan till Filippinerna var en utmaning. 

– Jag har aldrig varit så långt bort och jag är flygrädd. Så jag var livrädd att åka bort. Jag är en trygghetsmänniska. 

Väl framme grät hon och tvekade inför sin medverkan. Så mycket att hon inte ville vara med i TV4:s program. 

– "Jag gör inte det här", sa jag till de andra deltagarna. Jag ville dra mig ur. 

Josefine Lindström visar upp några klipp från telefonen, som hon spelade in dagarna innan premiären. I ett av klippen har hon råkat kastat en adapter som kan användas att ladda telefonen med, vilket gör att hon känner sig extra utsatt och ensam. Men i ett annat klipp har hon hämtat krafterna igen. Josefine Lindström berättar att teamet som arbetar med Robinson lugnade och tröstade henne. 

– De sa sov på saken och så hämtar du nya krafter så pratar vi mer i morgon. Då kändes det bättre redan dagen efter. De var verkligen jättebra och stöttande.  

 

Sen fick deltagarna fem dagar på sig till förberedelser, innan tävlingen drog igång. De gick bland annat igenom säkerhetsåtgärder, spelade in inledningsscenen där de åker båt och genomförde hälsoundersökningar. Hemma i Skellefteå var det få som visste vad som hände i Josefines liv. 

– Man ville ju bara skrika ut till alla att jag skulle vara med i Robinson. Men jag var tvungen att hålla det hemligt. Även om de närmaste visste. 

Nu när det är dags att visa äventyret på TV4 är det många bekanta till Josefine Lindström som är peppade. 

– Mina kollegor är extremt laddade. Men än vad jag är. Det ska bli så kul att se. Jag kommer nog se första avsnittet flera gånger. Det släpps natten till fredag och då sitter jag bänkad. Men sen ska jag se det med kompisar och familj också. 

undefined
Programledare i årets säsong är Anna Brolin och Anders Lundin.

Josefine Lindström är nervös inför det som komma skall. 

– Inte över att jag kommer skämma ut mig. Men att se mig själv. Jag kan inte ens fatta att jag varit med. Jag har ju följt massor av säsonger och det känns konstigt att det är min tur nu. 

Skellefteå har haft ett starkt startfält i Robinson genom åren. Bland annat Dennis Johansson och Hans Brettschneider som båda tagit hem titeln i tävlingen. Den sistnämnda har också hört av sig till Josefine Lindström inför att programmet ska sändas. 

– Jag har något att leva upp till med tanke på alla tidigare Skelleftebor som varit med. Flera har ju presterat så bra. Det är jättekul att Hans skrev till mig. Jag minns att han var med i en av de första Robinson-säsongerna jag såg. Jag tog en bild med honom när jag var liten, säger Josefine Lindström. 

undefined
Hans Brettschneider, vinnare av Robinson 2010.

Premiärprogrammet sänds den 30 mars klockan 20.00 på TV4. Men du kan se första avsnittet redan 28 mars på TV4 Play.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!