För snart två veckor sedan gjorde inspelningsteamet bakom julkalendern "En hederlig jul med Knyckertz" sin sista dag i Luleå.
Trots en konstant oro för snöbrist kunde inspelningarna sammanfattas som lyckade – men för skådespelaren Claes Malmberg var det framförallt en upplevelse bakom kamerorna han minns bäst.
I podcasten "Mot bättre vetande", med Stefan Lindh, berättar Malmberg om att han redan första dagen i Luleå efterlyste att få smaka "bäverhojt", vilket är ett brännvin kryddat med vätska från bäverkörtlar.
Som avslutningspresent fixade några lokala filmarbetare en deciliter av den, enligt Claes Malmberg, norrländska specialiteten.
– När jag skulle göra en sista grej så sa de här personerna; "Claes vi skulle vilja ge dig en present innan du åker hem". Tror du inte att de har en tia (10 cl) bäverhojt – och det var jävligt gott. Om bäverröv smakar så där, då vette fan om jag inte ska skaffa bäver, säger han i podcasten.
I julkalendern spelar Claes Malmberg polisgrannen Pål Isman och han beskriver spritupplevelsen i Luleå som "en första orgasm". Han verkar uppenbart belåten över att ha fått smaka på spriten.
– Det var både äckligt och gott. Ena hjärnhalvan tänkte att det kom från röven av en bäver men samtidigt njöt kroppen så att håren reste sig på kroppen. Orden skräckblandad förtjusning fick sin yttersta konsekvens, säger han i "Mot bättre vetande".