Med workshops, mat, aktiviteter för barn och unga, springtävling, gudstjänster och mycket mer ska Sensus synliggöra Skellefteås unga, musiker och band. Närmare 30 band och artister planeras att besöka festivalen under tre dagar.
– Många i Skellefteå med omnejd är delaktiga i olika studiecirklar. Alltifrån hemgrupper till rockband. Vi har en bredd av olika studiecirklar beroende på vad man är intresserad av. Nu vill vi med festivalen lyfta fram dessa verksamheter och göra det här till en stor familjefest, säger Markus Nyström, projektledare Sensus Skellefteå.
– Tidigare år har kyrkorna i området arrangerat festivalen Joypeak. När den lades ner så har det länge pratats om att göra någon ny satsning från kyrkorna i området. När Sensus nu valt att arrangera den här festivalen så känns det naturligt att kyrkorna är med som samarbetspart, säger Markus Nyström.
Bland artisterna kommer Janne Schaffer, Sonja Aldén & DAIS, Samuel Ljungblahd och Frank Åhdal att finnas på plats, tillsammans med lokala artister och band som Context, Trinity, Sarah Sundström och Joel Núñez.
Förutom de artister, band och aktiviteter som kommer att presenteras under våren kommer det även att finnas ett springlopp för välgörenhet.
– Oavsett ålder så vill vi bjuda in till att delta på i ett springlopp där vi samlar in pengar till välgörenhet. Vare sig du vill springa, gå, krypa eller hoppa fram så är du välkommen att delta. Tidigare år har Mobackenrundan arrangerats av Mobackenkyrkan i Skellefteå och nu har vi lyft in det konceptet som en del av festivalen, och vi hoppas att många ska ställa upp och motionera för att hjälpa andra, säger Markus Nyström.
Det kommer att vara en solidaritetsentré som bokas på Work Together Festivals hemsida, vilket innebär att besökaren ger den summa hen har möjlighet till.
– Vi vill att alla ska ha råd att komma. Lägsta avgiften är dock en administrationskostnad på 30 kronor till hur mycket man vill, säger Markus Nyström.
Det eventuella överskottet ska gå till att göra festivalen även nästa år med samma koncept.
– I år satsar vi egna pengar för att det här är viktigt för oss. Vi hoppas på minst 5000 besökare, säger en glad Markus Nyström.
Årsdag
Manifestation mot Rysslands krig i Ukraina. På fredag den 24 februari klockan 16.00 blir det sång, tal och musik på torget med bland annat Ukrainska studenter från Folkuniversitetets svenskundervisning som ska sjunga. Alla som vill välkomnas att delta.