Gabriel Fontana gör rollen som Lilla Sjöjungfruns syster

Skellefteås Gabriel Fontana från Dragrace Sverige gör rollen som en av Lilla Sjöjungfruns systrar. Under lördagen den 1 juni gästar föreställningen Sara kulturhus. ”Det känns helt magisk att komma hem med en sån stor produktion”, berättar han för Norran.

Gabriel Fontana arbetar aktivt för HBTQ-personers rätt i samhället den 1 juni kommer han till Skellefteå för att spela en av Lilla sjöjungfruns systrar.

Gabriel Fontana arbetar aktivt för HBTQ-personers rätt i samhället den 1 juni kommer han till Skellefteå för att spela en av Lilla sjöjungfruns systrar.

Foto: Pressbild

Musikal2024-05-31 20:20

Nyheten i korthet

  • Musikalen "Den Lilla Sjöjungfrun" kommer till Skellefteå, med stjärnskottet Kiana i huvudrollen och Skellefteås egen Fontana som en av sjöjungfruns systrar.
  • Showen lovar ett spektakulärt äventyr med nyskriven musik, kostymer från Broadway och flera kända namn i rollistan.
  • Kiana, som slog igenom i Talang 2018, ser fram emot att utföra rollen och säger att publiken kan förvänta sig en fartfylld och spektakulär show.

Gabriel Fontana är helt lyrisk av glädje inför att få komma till hemstaden med den musikal han medverkat i under våren – Lilla Sjöjungfrun the musical.

– Jag kommer ihåg när jag flyttade till Skellefteå från Brasilien och fick börja mitt liv från noll i ett annat land. Jag hade så många stora drömmar och tro mig, jag trodde inte att de skulle gå i uppfyllelse. I get so emotional, säger han. 

undefined
En 21-manna nordisk ensemble utlovar både ungdomlig energi och erfaren expertis i musikalen om Den lilla sjöjungfrun.

Musikalen Lilla Sjöjungfrun är inspirerad av originalverket Den Lille Havfrue av H.C Andersen, och här finns både de klassiska rollfigurerna och några nya udda karaktärer. Förutom den lilla sjöjungfrun och hennes systrar får publiken möta den elaka havshäxan Svetlana och hennes kumpaner Blobfiskarna Blob och Blob. 

– Den Lilla Sjöjungfrun har alltid varit min favoritsaga. Jag spelar systern som representerar Atlanten och det är en sådan ära. Speciellt när man kommer från ett land som Brasilien, där man badar och simmar i havet redan som litet barn. Och det är nånting med den Lilla Sjöjungfrusagan som hbtq-personer identifierar sig med. Att hon inte fick vara sig själv och älska den hon hade kär. Som barn förstod inte jag riktigt detta, men nu ”it all makes sense”, berättar Garbriel Fontana.

undefined
Gabriel Fontana på EuroPride i Stockholm vid Östermalms IP.

På scenen finns även den stilige och udda norska människokillen Olauv, havskungen Moryn och ett helt gäng med fiskar, krabbor och andra kufiska figurer som lever ute i det kylslagna Atlanten. Anna Norberg är den häxiga krabban Svetlana, Joakim Nätterqvist är sjöjungfruns far Kung Moryn, huvudrollen spelas av stjärnskottet Kiana – känd från Talang och Melodifestivalen.  

undefined
Gabriel Fontana arbetar aktivt för HBTQ-personers rätt i samhället den 1 juni kommer han till Skellefteå för att spela en av Lilla sjöjungfruns systrar.
undefined
Kiana deltog i Melodifestivalen 2023, på sin 16-årsdag. I Den lilla sjöjungfrun spelar hon huvudrollen.
undefined
Ensemblen fotograferas när det är premiär för Den lilla sjöjungfrun - the Musical! på Filadelfia Convention Center.

Lördagens föreställning blir den näst sista före turnén drar igång till hösten igen. Men Gabriel Fontana är inte sysslolös.

– Jag ska köra min sommar turné med ”The Fontana Show” i Sverige och runt om i världen och i juli åker jag till Los Angeles för att delta i ’Rupaul’s DragCon’, so stay tuned, säger Gabriel Fontana och skrattar.

Fakta

Plats: Sara kulturhus den 1 juni 

Manus & regi: Robert Dröse

Text & musik: Theo Dröse & Gustav Parling (Act Social), Matilda Winberg, Robert Dröse

Efter föreställningen kommer Norran att vara på plats för att fotografera barnen med artisterna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!