Festivalerna avlöser varandra i Skellefteå. I helgen är det dags för Sävenäs Pop & Visfestival, den lilla festivalen som ligger i utloppet av Skellefteåälven där havet tar vid.
– Den här festivalmiljön, förutom alla duktiga artister, är unik och väl värd att besöka, säger Tomas ”Linge” Lindgren som är festivalgeneral för Sävenäs Pop & Visfestival.
Arrangemanget beskrivs som den lilla intima festivalen med ett fokus på lokala artister som på något vis har en anknytning till Skellefteå.
– Det här är en unik festivalmiljö eftersom det känns som om artisterna spelar i havet, säger Thomas ”Linge” Lindgren.
Det är åttonde gången som festivalen ordnas i Kurjovikens havsmarina. En viktig tanke med arrangemanget är att ge unga möjlighet att uppträda och utbyta erfarenheter med etablerade artister.
– I år är det en spännvidd av musikstilar, alltifrån visa och pop till hårdrock, så det finns nånting för alla att lyssna på. Vi har fått ihop en riktigt bra mix i musikutbudet. Det är viktigt att visa att det händer mycket på flera platser runt om i Skellefteå och vi hoppas på att locka hit människor i alla åldrar, säger Tomas ”Linge” Lindgren.
FAKTA
Sävenäs Pop & Visfestival äger rum den 29 juli i Kurjovikens havsmarina, Skelleftehamn med musik mellan klockan 18.00 och 00.15.
Artisterna som uppträder:
Fredde och Lova Norlund, Mika Johansdotter, Norra Glädjen, Barons Court, The Songsters, Träsket, Mindre Modiga Män, Live och Ann-Sofie. Det kan fortfarande tillkomma ett antal artister.