Finurlig poesi och tänkvärd komik om livet på jorden

Ska erkänna att jag hade ingen aning om vem Emil Jensen var. I bruset av allt som flödar hade han gått mig förbi. Vid första googlingen kan han lätt framstå som en galen miljöaktivist.

Emil Jensen besökte Skellefteå med sin nyskrivna show "Än susar skogen". Det är en slags manifestation för miljön, freden och klimatet som blandas med musik, finurlig poesi och tänkvärd komik om livet på jorden.

Emil Jensen besökte Skellefteå med sin nyskrivna show "Än susar skogen". Det är en slags manifestation för miljön, freden och klimatet som blandas med musik, finurlig poesi och tänkvärd komik om livet på jorden.

Foto: Margareta Bloom

Kultur– och nöje2023-03-19 16:00

Så där sitter jag i publiken med noll förväntningar. Med en inställning att jag är utrustad med ett öppet sinne, jag vill värna om naturen och försöker leva miljövänligt. Så där har jag en dörr på glänt. Även om jag brister ibland på grund av lathet och brist på disciplin.

Kanske beror det på en portion av cynism och uppgivenhet – vad gör det för skillnad hur jag källsorterar eller inte?
Nu gör jag det ändå, för att jag har socialiserats in i det, men jag gör det inte alltid med hjärtat och erkänner att jag tycker fortfarande det är bitvis jobbigt. 

undefined
– Emil Jensens fina prat stannar kvar. Att han har humorn som ett vapen för att vi ska tänka till om hur vi är som människor och hur vi beter oss mot varandra och naturen, säger Ida Strömbro.

Vem är då Emil Jensen? Förutom att han släppt åtta album och gett ut två böcker, agerat som programledare på Sveriges radio, samt skrivit en oändlig mängd debattartiklar och krönikor är han just nu aktuell med föreställningen "Än susar skogen".  Det är en slags manifestation för miljön, freden och klimatet som blandas med musik, finurlig poesi och tänkvärd komik om livet på jorden. I somras genomförde han sin turné cyklandes till varje ort och nu har cykelturnén följts upp av en tågturné.

Miljöengagemanget går som en grön tråd genom Emils liv både som artist och aktivist.

Här sitter jag nu och lyssnar. Han tappar mig en stund när han pratar om svampar som kommunicerar med varandra under jorden. Om svampar i luften och i oss, ja överallt. Här blir det för flummigt för mig. Men ganska snabb börjar jag att förstå vad han menar. Det blir begripligt.

undefined
– Vi ska se situationen som världen är i nu från den ljusa sidan. Se allt det ljusa som finns och att inte bara tänka på det jobbiga och påminnas om det vi ska kämpa för, säger Jonathan Augustin efter att ha lyssnat på Emil Jensen.

Min inställning har varit att miljön kräver en insats, men det har även funnits en hållhake, för att jag inte ser resultatet av vad jag får tillbaka, på kort sikt. Jag har gjort det som förväntas av mig. Jorden vi ärvde…vad lämnar vi efter oss, och allt det där. Men ibland så svårt att ta in och greppa, när vi är i ett här och nu och drivs av snabba lösningar och feedback direkt.

undefined
– Det här var en kärleksförklaring till världen. Att vi ska värna om den.Jag kommer se natur-och klimataktivism på ett kärleksfullt sätt, säger Frida Windh.


Efter att ha lyssnat på Emil Jensen känns allt plötsligt så självklart och enkelt. Men också oändligt. Det är i just den oändligheten han får mig att förstå att den vi kallar för miljöaktivist är allt annat än flummig. Det handlar inte om hur jag sorterar metall, plast, batterier eller hur jag väljer att transportera mig så miljövänligt som möjligt. Rent konkret.

Det handlar om hur jag ser på livet. Flummigt kanske? Vem som nu har mandat att bestämma vad som är flummigt? 

Efter att ha lyssnat på Emil kommer jag fortsätta göra de miljövänliga valen jag redan gör, kanske även välja att göra ännu mer. Skillnaden är att jag nu gör det med hjärtat och då blir det inte jobbigt. 

Men mest fascinerad är jag över hur han på 90 minuter fått mig, och säkert många fler, att göra fler kloka val som värnar om naturen utan att ens nämna ord som källsortering eller bränsleutsläpp. 

undefined
..

Han tar högre höjd än så för att greppa problematiken. Han fick mig att verkligen inse allvaret i hur vi sliter på jordens resurser, som om jag inte redan visste, men också känna en enorm kärlek till allt levande. 

Och plötsligt känns mina val inte som en jobbig insats, snarare som en belöning till mig själv.                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Fakta

"Än susar skogen" med Emil Jensen 

Sara kulturhus lördag 18 mars

90 minuter

Minnesvärt: Tonsättningen av sjörapporten och dikten för att lära sig de 15 vanligaste träden i Sverige

Fullsatt och delvis stående ovationer. De flesta förblev sittande. Men det räckte till ett extranummer.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!