Abba, Björn Skifs och Janne Lucas – artister som alla deltagit i Melodifestivalen, och vars framgångsrika låtar nu återuppstår på Nordanåteatern. På lördag intar nämligen Skellefteå symfoniorkester scenen med föreställningen "Schlagern 60 år". Bakom dirigentpinnarna står än en gång Ulf Wadenbrandt, som bland annat turnerat med Rhapsody in rock.
– Jag har ett fantastiskt samarbete med Skellefteå symfoniorkester och det känns otroligt kul att vara tillbaka, säger han.
Tidigare år har bland annat Ted Gärdestad och klassisk rock stått i fokus, men nu är det dags för schlagern att tolkas av orkestern.
– Jag skulle vilja beskriva konserten som de allra största schlagerhitsen, men i symfoniskrud. Med andra ord kommer det att bli riktigt mäktigt, säger Wadenbrandt.
I låtlistan syns allt från klassiska Carola till nyskapande Loreen.
– Jag kan lova att publiken inte kommer kunna sitta still.
Gästartister är Magnus Bäcklund och Hanna Hedlund, båda två med en historia kantad av musiken som hyllas: han var andra halvan av Fame och hon fick en stor hit med "Anropar försvunnen".
– De är båda folkliga artister, men också riktigt duktiga solister. Men förutom orkestern kommer även fler Skelleftebor ta plats på scen; Anna och Simon Åkesson som kör samt bandet Mästerskapet, säger Wadenbrandt.
Stjärndirigenten har hela världen som arbetsplats och är nyss hemkommen från spelningar i Ryssland. Samarbetet med Skellefteå symfoniorkester beskriver han som speciellt.
– Redan nu är det klart att jag återvänder nästa år. Det går inte att understryka nog hur viktigt det är att en orkester som denna finns i Skellefteå, säger han.