Lokala sångare ska bjuda på mix

Under två kvällar kommer tio kvinnliga sångare, alla ursprungligen från Skellefteå, att ge konsert på Nordanåteatern. "Konserten heter Mix tape just för att musiken kommer vara väldigt blandad", säger Julia Hjelm, en av sångarna.

Ska uppträda. Julia Hjelm och Johanna Öhman är två av tio sångare som kommer inta Nordanåteatern under allhelgonahelgen.

Ska uppträda. Julia Hjelm och Johanna Öhman är två av tio sångare som kommer inta Nordanåteatern under allhelgonahelgen.

Foto: Ska uppträda. Julia Hjelm och Johanna Öhman är två av tio sångare som kommer inta Nordanåteatern under allhelgonahelgen.

Kultur och Nöje2014-10-29 16:00

Idén till att arrangera två konserter med lokala sångare kom när Julia Hjelm, Johanna Öhman och Stina Gjoliku Laisfeldt träffades för att äta lunch tillsammans. Men möjligtvis är det tack vare en energisk pappa som Mix tape faktiskt blir av.

– Min pappa ringde mig och sa: "Nu har jag bokat Nordanåteatern för två kvällar, gör något kul!", berättar Julia Hjelm och skrattar.

Under lunchmötet började de att fundera på vilka som skulle passa för att vara med under konserten. Totalt ska 10 sångare från Skellefteå delta. Många bor numera i andra städer och de flesta har aldrig tidigare träffats.

– Vi valde de här personerna för att alla är väldigt grymma och duktiga på att sjunga. Sedan är det många som har sysslat med musik i större delen av sina liv, säger Julia Hjelm.

– Det som också var så kul var att alla vi frågade tackade ja, tillägger Johanna Öhman.

Julia Hjelm berättar också att många i hennes omgivning har tipsat om sångare som skulle ha passat för att vara med i Mix tape.

– Det är det som är så roligt. Att det finns så otroligt många duktiga sångare i Skellefteå och vi får se hur det går efter den här helgen. För det vore jätteroligt att få visa upp fler grymma tjejer, säger hon.

Vad kommer konserten att bjuda på för musik?

– Konserten heter just Mix tape för att det är väldigt blandat. Det kommer bli pop, country och rock. Sedan både covers och några ska sjunga egna låtar, säger Julia Hjelm.

Kompar konserterna ska Mästerskapet göra och det med en speciell gäst i bandet.

– Vi har faktiskt bjudit in Anders Pettersson också, som just kommit hem från en turné med Lykke Li. Sist han spelade hemma i Skellefteå var i somras med Melissa Horn, så det känns fantastiskt kul, säger Julia Hjelm.

undefined
Ska uppträda. Julia Hjelm och Johanna Öhman är två av tio sångare som kommer inta Nordanåteatern under allhelgonahelgen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!