Sedan början av 1960-talet vet troligtvis de flesta i Sverige, och en stor del av befolkningen i våra grannländer, vem Lill Lindfors är. Jazz- och bossanovasångerskan som slog igenom med låtarna "Jag tycker inte om dej", "Du är den ende" och givetvis "En sån karl". Den popularitet som Lill Lindfors har kan inte beskrivas med något annat ord än folkkär. Något hon själv däremot inte håller med om.
– Nä, folkkär vill jag inte kalla mig. Men att folk uppskattar en har nog mycket att göra med att jag har gjort många olika saker. Fast det där med att kalla sig folkkär och varför man blivit det går aldrig att förklara. Det begreppet kan jag inte förhålla mig till heller, säger Lill Lindfors och skrattar.
Men efter hennes medverkan i "Så mycket bättre" har fler och framför allt yngre generationer fått upp ögonen för henne.
– Ibland när jag hämtar mitt barnbarn på skolan brukar barnen där fråga om det inte var jag som var med på tv. Det är lite kul.
Oavsett om Lill Lindfors vill kalla sig folkkär eller ej kan ingen ta ifrån henne över 50 års erfarenhet av att stå på scenen. För henne själv spelar det däremot ingen roll hur många gånger hon har sjungit eller uppträtt inför publik.
– Varje gång är en ny gång och ett nytt möte. Ibland är jag till och med lite orolig eller nervös inför hur publiken ska uppleva konserten. Det är speciellt varje gång.
Hur känns det efter du har gett en konsert?
– Om jag känner att jag får kontakt, och ofta har jag det, känns det så klart väldigt roligt. Jag blir nästan småberusad av den känslan. Men oavsett är det viktigaste att man själv känner att man gjort sitt bästa.