Ingvar Carlsson gör bokslut

Foto: Norran

Kultur och Nöje2014-04-16 09:25

Nutidshistoria ter sig alltmer som färskvara, mediabruset håller högt tempo. Olof Palme vet nog alla vem han var. Men vem kom sedan? Med en meritlista som täcker nära 40 år ger Ingvar Carlsson svaret. Om nu någon som inte visste vill veta.


Den lite knarrige boråsaren, född 1934, har skrivit sin tredje bok om politikens elitserie. Vänder sig i förordet särskilt till de unga. Satsa gärna på att bli ledare; bra sådana behövs alltid. Sådana som är beredda ta ansvar, som för Ingvar Carlsson den där februarikvällen 1986.


Carlsson hade – som de flesta andra - inte Palmes karisma. Var mera en trägen lagarbetare. För den skull långt ifrån menlös, mån om att hålla de gamla kärnbegreppen jämlikhet och solidaritet högt inte bara på första maj.


Han har inte alltid nått ända fram. Så är det ju för oss alla, oavsett positioner. Men folkhemmet, vill han mena, höll ihop rätt så bra under hans tid i politiken; det gick att förhandla med partierna till höger om socialdemokratin när situationen så krävde. Dagsläget bekymrar honom mera.


Kanske är det därför Ingvar Carlsson valt att ge ut boken om de egna lärdomarna just nu. Vi går ju mot val igen. Hur som helst en läsvärd bok. Väl bottnad i den egna ursprungsmiljön, med hjälp av journalisten Stina Jofs koncentrerat skriven, med många kloka tankar giltiga även utanför politiken.

undefined
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!