Firar 10 år med samlingsutställning

Trots skeptiska röster om huruvida ett galleri verkligen skulle kunna existera i Skellefteå gjorde ett gäng lokala konstnärer verklighet av sin dröm. Och i år fyller Galleri 1 tio år. Något som givetvis firas med en samlingsutställning.

Tavla av Majlis Karlsson.

Tavla av Majlis Karlsson.

Foto: Tavla av Majlis Karlsson.

Kultur och Nöje2014-11-08 12:15

Från början var det en loppisbutik, men när den stängde och ett gäng lokala konstnärer såg den tomma lokalen väcktes en idé. Lokalen skulle bli ett galleri och så blev det. Trots skeptiska röster om idén firar nu Galleri 1 tio år och givetvis görs detta med en samlingsutställning. 8 av totalt 12 delägare medverkar i utställningen som öppnar i dag klockan 12.00 och pågår till den 19 november.

undefined
undefined
Skulpturer i silver av Åsa Renström.
undefined
Tavla av Ethel Marklund.
undefined
Tavla av Gunbritt Forslund.
undefined
Tavla av Anna Forsberg-Stenberg.
undefined
Tavla av Charlotte Widmark.
undefined
Tavlor och pallar av Sonia Sjögren.
undefined
Jultomtar av Ingemar Nilsson.
undefined
Tavla av Majlis Karlsson.
undefined
Medverkar. Åsa Renström, Sonia Sjögren, Ethel Marklund, Ingemar Nilsson och Majlis Karlsson är några av delägarna som ställer ut.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!