"Finns mycket att jobba med"

Fördelningen av kvinnliga och manliga arrangörer inom musikbranschen är långt ifrån jämställd. Men förhoppningen är att en inspirationsdag på Folkparken, med kvinnliga gäster, föreläsare och kvinnlig artist ska göra skillnad.

Förhoppningen. "Jag tror att dagen kommer vara inspirerande för alla och inte bara för de som är intresserade av musik och arrangörskap", säger Tea Lindholm.

Förhoppningen. "Jag tror att dagen kommer vara inspirerande för alla och inte bara för de som är intresserade av musik och arrangörskap", säger Tea Lindholm.

Foto: Förhoppningen.

Kultur och Nöje2014-10-18 11:00

Den 24 oktober arrangeras en inspirationsdag på Folkparken med fokus på jämställdhet inom musikbranschen. Ett ämne som har fått mycket uppmärksamhet på sistone då ett flertal kvinnliga artister vittnat om sämre villkor än sina manliga kolleger. Även bland arrangörerna finns det frågor att jobba med och just den här dagen kommer fokusera på det. Inspirationsdagen är ett initiativ av branschorganisationen Livemusik Sverige och tack vare Tea Lindholm, verksamhetsutvecklare för Kulturföreningen Mullberget och producent för Trästockfestivalen, sker den i Skellefteå.

– Jag har själv suttit och knåpat över att jag känner mig ensam i min nisch. Så jag tog chansen att ta hit det här, berättar hon och tillägger:

– Det finns mycket att jobba med inom musikbranschen och när det gäller arrangörskap. Bland de som sitter på bestämmande roller är fördelningen 80/20, exempelvis.

Inspirationsdagen, som fått namnet "Norrlands finest", startar med att artisterna och duon bakom det feministiska kollektivet Femtastic, Vanessa Mark och Nathalie "Cleo" Missaoui, föreläser. De kommer fokusera på hur inblandade kan förändra branschen samt ge tips. Därefter sker ett panelsamtal.

– Det är fyra kvinnor som alla sitter på tunga poster inom musikbranschen. I Norrland är det glesare med kvinnliga förebilder, men de finns absolut så i panelen ska Östersund, Umeå och Luleå representeras. Den som vill kommer också ha möjlighet att ställa frågor, säger Tea Lindholm.

På kvällen arrangeras sedan en klubb och spelning med Silvana Imam.

– Vi har fått jättebra respons på den bokningen och många har sagt att hela initiativet är en supergrej, säger Tea Lindholm.

undefined
Förhoppningen. "Jag tror att dagen kommer vara inspirerande för alla och inte bara för de som är intresserade av musik och arrangörskap", säger Tea Lindholm.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!