Åsa Samuelsson om favoritfilmen: ”Känslorna slits itu när den får en uppföljare”

Det blir något av en skräckblandand förtjusning när filmen ”Labyrint” ska få en uppföljare. Foto: Affisch The Jim Henson Company

Det blir något av en skräckblandand förtjusning när filmen ”Labyrint” ska få en uppföljare. Foto: Affisch The Jim Henson Company

Foto: Foto: Affisch The Jim Henson Company

Kultur och Nöje2016-01-28 18:15
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Kultfilmen "Labyrint"ska få nytt liv. Detta har visserligen varit på gång i många år, men nu har bolaget Sony TriStar fått eld i baken och deklarerat att det verkligen, verkligen ska bli av. The Jim Henson Company som gjorde originalet har sagt ja till att producera.

För er som intevar barn på 80-talet och kanske därmed missat denna pärla till film kommer här en sammanfattning: Tonåriga Sarah (Jennifer Connelly) ska sitta barnvakt åt sin lillebror, en parvel av typen skrikig bebis. Hon önskar att han ska bli kidnappad av troll. Önskan slår in, hon ångrar sig och får i uppgift av trollkungen Jareth (David Bowie i tajts och Tina Turner-frisyr) att ta sig igenom en labyrint på 13 timmar för att få tillbaka skrikbebisen.

Det är världens bästa film.

Den ledde till att jag i väldigt tidig ålder utvecklade en hutlös förälskelse i David Bowie och att jag som 19-åring stegade in i en tatueringsstudio och kom ut med ett troll på ryggen.

Det är inte svårtatt lista ut varför det plötsligt är så bråttom att skapa en ny film om labyrinten. Med David Bowies bortgång blev människor nostalgiska och filmen har snabbt sålt slut hos flera återförsäljare. Klart man vill smida medan järnet är varmt.

Tidigare talade man om nyinspelning och det hade varit horribelt. Ingen kan ta Bowies plats.

En uppföljare låter bättre då jag förutsätter att man använder sig av nya karaktärer. Men känslorna slits något itu, å ena sidan vill jag i bästa 80-talsanda starta en kampanj med orden ”Rör inte min film!” å andra sidan läser jag att Nicole Perlman, som är en av personerna bakom fantastiska ”Guardians of the Galaxy” ska stå för manuset och det bådar ju gott. Så jag föreslår att vi tar emot den med öppet sinne och om den är dålig gör vi som Rocky horror picture show-fansen gjorde när de blev missnöjda med uppföljaren; vi låtsas som att den inte existerar.

undefined
Det blir något av en skräckblandand förtjusning när filmen ”Labyrint” ska få en uppföljare. Foto: Affisch The Jim Henson Company