Serieskaparen Henrik Bromander romandebuterar med en detaljerad skildring av en kroppbyggares vedermödor. Bromanders verk brukar kännas självbiografiska, oavsett om handlingen är kopplad till hans eget liv eller inte. Även denna gång känns det äkta och närgånget, som skrivet av huvudpersonen Johan själv.
Johan berättar om sitt liv, från barndom till ett vuxenliv präglat av styrketräning och doping. Uppväxtskildringen ger viss sympati och förståelse för hur hans längtan att bli stor och stark uppstod. När han tar steget till doping accelererar både träningsresultaten och problemen. En följd av händelser målas upp som gör att Johans val blir någorlunda förståeliga trots att konsekvenserna är förutsägbara.
Sin vana trogen väjer inte Bromander för något, och även utan teckningar målar han upp bilder av obehagliga situationer som sitter kvar länge i minnet. Risken är att enstaka jobbiga scener etsar sig fast på bekostnad av helheten, men det är helheten som gör boken. Handlingen blir trovärdig av detaljerna vilket gör att det äckliga inte bara känns spekulativt.
Johans motto ”Allt eller inget” gäller även för läsaren. Var beredd på att det kommer att ta emot, men ge inte upp för det är inte lönt att påbörja boken utan att läsa hela vägen.
Andreas Eriksson