Kulturdag i Norsjö och Bastuträsk med många ingredienser

I lördags genomfördes en kulturdag i Norsjö och Bastuträsk. Bland annat visade ”Pinsmannen” Lars Israelsson upp sin enorma samling av pins som tillhör en av världens största.

Lars Israelsson är en hängiven samlare av pins.

Lars Israelsson är en hängiven samlare av pins.

Foto: Lars Westerlund

Bastuträsk2024-07-29 14:00

Nyheten i korthet

  • En kulturdag ägde rum i Norsjö och Bastuträsk förra lördagen, där ”Pinsmannen” Lars Israelsson visade upp sin enorma samling pins, en av världens största.
  • Patricia Cowern Israelsson, som driver ett kameramuseum, visade upp över 200 kameror och andra fotografiska föremål från slutet av 1800-talet till idag.
  • Kulturdagen, som arrangerades av flera lokala organisationer, inkluderade även visningar av Bastuträsk kulturbyggnader och evenemang på Norsjö hembygdsområde.

Ett av inslagen under kulturdagen i Norsjö och Bastuträsk var öppet hus hemma hos paret Lars Israelsson och Patricia Cowern Israelsson. Här har han sin pinsamling och hon driver ett kameramuseum.

– Jag har nu cirka 20 000 pins plus lika många dubbletter, berättar Lars Israelsson.

undefined
Pinsmannnens samling är uppdelad i många olika teman.

När Norran kommer på besök är Martin Tondel från Uppsala på besök. Han har tidigare samlat på pins och har nu donerat 900 pins till Lars Israelsson.

– Jag har främst samlat på politiska pins och tänkte att det vore bra om de kom i rätt händer, berättar Martin.

undefined
Lars Israelsson fick 900 nya pins av Martin Tondel.

Lars började samla på pins när han var 13 år.

–Min första var Norrlandsförbundet Vi flytt int från deras kampanj som riktade sig mot den då kraftiga utflyttningen från Norrland. 

undefined
Patricia Cowern Israelsson berättar om sin kamerasamling för Ellen Karlberg.

Nu har han också Norrlandsförbundets pin Vi flytt in som spelar dagens mer positiva situation i Norrland.

Lars har placerat sina pins i olika temagrupper. De nya politiska pinsen som han fått från Martin har han satt på en hatt som matchar hans väst som också är fullmatad med pins.

undefined
Den äldsta kameran i Patricia Cowern Israelssons samling.

Patricia Cowern Israelsson hade tidigare sitt kameramuseum på Folkets hus i Bastuträsk men hon har nu flyttat samlingen till den inglasade verandan.

Här har Patricia ställt ut över 200 kameror, objektiv, projektorer och andra fotografiska föremål från slutet av 1800-talet och fram till idag. 

undefined
Lilly Karlsson visar Lena Warg runt i gamla skolan.

– Min äldsta är en storformatskamera från 1895. Många av kamerorna har en mycket spännande historia bakom sig.

En stor del av kamerautrustningarna fick hon av besökare som kom till hennes fotogalleri i Porjus som hon drev innan flytten till Bastuträsk.

undefined
Birgit Andersson höll en kyrkgårdsvisning på Näset.

– Jag får fortfarande en hel del kameror. Närmast väntar jag på två lådor från Norge.

Under kulturdagen visade Bastuträsk kulturbyggnader upp gamla skolan, gamla pressbyråkiosken och vattenhästen. Guidande visningar gjordes också av Gästgivargården i Bastuträsk by. Det fikades på Café Mötesplatsen, fiskades i Pumptjärn och vandrades på Rågmjölsvägen och på Romatiska stigen.

undefined
Benny Mattsson presenterar bössor i Norsjö Jaktmuseum för Sebastian Rolland.

På Norsjö hembygdsområde arrangerades Norsjödagen. Där hölls museerna öppna, serverades palt och fika och bakades mjukkaka. Dessutom genomfördes en kyrkogårdsvandring på gamla kyrkogården på Näset under ledning av Birgit Andersson.

Kulturdagen arrangerades av Norsjö hembygdsförening, Bastuträsk samhällsråd, Bastuträsk järnvägsstation, ABF och Gold of Lapland.

undefined
Maria Björk och Anneli Broström bakade massor av mjukkakor under Norsjödagen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!