Insändare: Cirkulationsplats – utan vänsterfil skulle det bli kaos

Foto: Lars Eriksson

Samhälle och välfärd2020-03-11 06:59
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
undefined

Det är beklagligt att insändarsignaturen ”Gubbe 70 plus”, Norran den 17 februari, och de källor han hänvisar till inte till fullo kan regelverket utan ensidigt hänvisar till höger körfält ut ur cirkulationsplats. Två filer är till för att öka framkomligheten.

Ur regelboken: ”I en cirkulationsplats med flera körfält kan du normalt också köra rakt fram i det vänstra körfältet. Detta kan vara en god idé, om du tänker svänga vänster i korsningen närmast efter cirkulationsplatsen.”

Då blir det självklart att alla som ska svänga vänster in på Slalomvägen – som leder mot Skellefteå Kraft Arena Isstadion, Skellefteå camping och Vitberget – väljer vänster körfält genom cirkulationsplatsen för att ha rätt läge för avfarten.

Det skulle bli kaos eljest.

S G