Väg 867, från Kåge upp genom Kågedalen, har ännu en vinter varit ett sorgekapitel. Djupa spår bildas av dubbdäck och tung trafik. På vissa sträckor finns bara tre nednötta spår, så att bilar vid möte tvingas försöka ta sig upp ur spåren med stor risk för okontrollerad sladd som följd.
Otaliga är dikeskörningarna och incidenterna där bilar hamnat på fel sida av vägen i mötande bilars körfält. Tragiskt nog inträffade nyligen en svår olycka med dödlig utgång på sträckan utan att någon form av åtgärd vidtagits av Trafikverket, ännu tre dagar efter olyckan.
Bara för drygt en vecka sedan rådde plusgrader och regn vilket gjorde det rent livsfarligt att köra bil längs vägen. Varför isriver man inte vägen när det behövs, så att vi kan färdas tryggt?
Ersmarkarn