Insändare: Orättvist mot andra elever om Lejonströmsskolan får duschbås

Foto: Henrik Montgomery/TT

Politik2019-03-23 06:59
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
undefined

Det är minst sagt frapperande att Alliansen lyfter behovet av enskilda duschbås i Lejonströmsskolans omklädningsrum i idrottshallen. Från många högstadieskolor i Skellefteå kommun har denna önskan lyfts i omgångar, både av elever och idrottslärare. Att Alliansen nu är beredda att tillföra pengar för att eleverna på just Lejonströmsskolan ska få enskilda duschbås har jag svårt att förstå i ljuset av behoven på andra skolor.

“Avsaknaden av skilda duschplatser på Lejonströmsskolan får elever att känna obehag”, skriver Alliansen i den motion som de lämnat till kommunfullmäktige. Det är ett obehag som de delar med många elever på Skellefteå kommuns skolor. Att elever väljer att bli “lagom” svettiga på idrottslektionerna för att de inte duschar efteråt är något som idrottslärarna kämpar med dagligdags.

Eleverna på Lejonströmsskolan har förmånen att få gå på en nyrenoverad skola, där allt är nytt och fräscht. Därför sticker det i ögonen att just de eleverna ska bli de som prioriteras ytterligare. I Norran stod att läsa att renoveringen skulle kosta 500 000 kronor med påföljande höjning av årshyran. Som skattebetalare och förälder till tre barn som trots kamp aldrig fått tillgång till enskilda duschbås på sina högstadieskolor sticker det i ögonen.

För att citera från bibeln: “Ty den som har, åt honom skall varda givet, så att han får övernog”. Att omklädningsrummen inte ingick i den totalrenovering som genomfördes på Kaplanskolan, idag Lejonströmsskolan, är ingen ursäkt för att i dag prioritera skattepengar till det ändamålet. Många skolor står på kö. Det är inte utan att jag misstänker att vissa politiker talar i egen sak.

Förälder och skattebetalare