Enligt Fennovoimas nya miljökonsekvensbeskrivning för det planerade kärnkraftverket i Pyhäjoki skulle, vid en allvarlig reaktorolycka, Norrland drabbas av radioaktivt nedfall. Det skulle kraftigt begränsa användningen av insjöfisk, renkött men även nötkött. Sannolikheten torde vara mindre än en gång på två miljoner år, säger företaget, men kan inte garantera att det aldrig händer.
Jag är från Japan och vet vad begränsning av livsmedel på grund av radioaktivt nedfall innebär. I Fukushima är jordbruket stort och frukt från Fukushima var lika med högsta kvalitet. Nu är det tvärtom.
Folk undviker produkter från Fukushima även om dess radioaktiva dos är långt under gränsvärdet. Försäljningen sjönk drastiskt. För produkter som inte överstiger gränsvärdet får man ingen ersättning. Fukushimamärket, som en gång garanterade stabila inkomster, ses som besmittat, med sänkta inkomster som följd.
Jag tänker på vår fina Västerbottensost, världens godaste sylt av bär som plockats i trakten, glädjen över pimpelfisk en vårvinterdag.
Om ett utsläpp sker i Pyhäjoki och det blir känt att Västerbotten fått radioaktivt nedfall, kan både livsmedelproducenter och privatpersoner drabbas på samma sätt som människorna i Fukushima. Livsmedel från Västerbotten kommer att ogillas, inte på grund av att det varit nedfall här utan för att produkterna är just från Västerbotten.
Enligt Esbo-konventionen har svenskar rätt att skicka synpunkter på miljökonsekvensbeskrivningen för verket i Pyhäjoki.
Vi som älskar vår region och försöker gynna lokalt producerade livsmedel måste göra det. Ett annat sätt att visa omsorg om framtiden och viljan att bevara kärnkraftsfritt Bottenviken är att i dag komma till manifestationen på torget i Skellefteå.