Efter andra världskriget så bildades Kol- och stålunionen för att säkra handel mellan de europeiska länder som var med i den och som även haft svåra erfarenheter av andra världskriget. Det skulle satsas på handel och fredlig samverkan. Väldigt sammanfattat kom sedan EEC, EG och det vi nu har som kallas EU.
Nu har EU - kommissionens ordförande Ursula von der Leyen gått ut med budskapet om att Europa måste rusta upp sin militära förmåga. Ledarna har träffats och det är en nästan total enighet för de 27 EU-länderna om att den militära förmågan skulle höjas avsevärt. Detta efter Trumps negativa besked om stöttning av Europas säkerhet i förhållande till Ryssland främst när det gäller stödet till Ukraina. De enda som är tveksamma till att skicka mer vapen och stöd till Ukraina är Ungern och Slovakien. Ungerns Victor Orban har band till Ryssland och vill inte stöta sig.
Hur nu ändå intrigerna går i EU så tycker jag att den här utvecklingen är helt galen. Dels är jag emot hela konceptet med EU och dels är det en väldig besvikelse att EU även med tidigare namn, genom åren alltid har kallat sig en fredlig organisation. Något hycklande därför att många inom EU har arbetat mycket för att stärka EU:s gränser mot omvärlden. Inte minst under flyktingkrisen 2015 - 2016. "Festung EU".
Stora pengar ska frigöras för militär upprustning av medlemsländerna i EU. Det talas om regel-lättnader när det gäller budgeten för respektive land. Det ska bli lättare att låna till upprustning. Hur mycket det här projektet ska kosta skattebetalarna i EU är inte klart än.
Kärnvapensamarbete har kommit upp som en metod för avskräckning och det tycker jag är oerhört ledsamt. Räcker det inte med det antal kärnvapenstrids-spetsar som världen redan oroas av? Det finns så mycket kärnvapen i värden att 146 500 bomber av typen som användes i Hiroshima är i funktion för att avfyras. Världens kärnvapenmakter har tillsammans 12 331 kärnstridsspetsar. 2 727 är gamla och klara att förstöras.
Sverige är nu en del av Nato och del av detta kärnvapenvansinne. Sverige har en tradition av fredlig verksamhet och diplomati och borde därför markera mot en vidlyftig militär upprustning i EU.