Varför har Swedbanks öppettider skurits ner till 3 timmar per dag, från kl 13-16? Vill dom inte ha kvar sina bankkunder? Skyll inte på att fler och fler använder datorn med sina bankärenden. Finns flera äldre som inte har bank-id eller smarta telefoner. Men dom behöver hjälp av bankpersonal med sina bankärenden. Är det inte därför vi har banker? Banken är och ska vara en service till oss som har våra pengar på banken. Det blir ju enorma väntetider med bara 3 timmar öppet per dag.
Fortfarande bankkund
Svar direkt:
Hej och tack för dina åsikter! Anledningen till att vi har anpassat våra öppettider är att allt fler av våra kunder väljer att sköta sina bankärenden via telefon och digitalt. Anpassningen sker över hela Sverige för att kunna omfördela resurser så att vi kan ge bästa möjliga service till så många som möjligt. Två av tre kundmöten hos Swedbank sker per telefon, och redan nu har väntetiderna för de som ringer oss blivit kortare.
Samtidigt är vi fullt medvetna om att vissa kunder kan behöva extra stöd. Därför erbjuder vi personlig rådgivning, digitalt stöd via telefon och bokade möten. Därtill håller vi fortsatt öppet för drop-in alla vardagar på kontoret i Skellefteå. Vi kommer fortsätta vara en bank för alla våra kunder och arbetar ständigt för att hitta lösningar som fungerar både för de som föredrar digitala tjänster och de som behöver personlig service.
Annika Holmgren, Kontorschef Skellefteå