Den förre AIK-forwarden spelade fram till både 2–0 och 4–0 i den andra perioden. I samma period noterades också Adam Larsson för sin 15:e framspelning den här säsongen när han spelade fram Ryan Nugent-Hopkins till 1–4-reduceringen.
Med drygt fem minuter kvar av den tredje perioden tog sedan matchen slut för både Oskar Sundqvist och Milan Lucic. 24-åringen avlossade ett skott i slottet och när Boden-sonen skulle runda kassen tacklades han till isen av Lucic och åkte in i sargen i hög fart. Lucic fick matchstraff och Sundqvist tog sig av isen för egen maskin, men grinade illa.
– Jag mår väl helt okej. Överkroppen är lite stel just nu, men vi får väl se hur jag mår i morgon, sa Sundqvist till Expressen efter matchen.