Pontus Petterström fick inget nytt kontrakt med Skellefteå AIK. Nu har han bestämt sig för att lägga av.
– Jag har gått ganska länge nu och funderat och jag har mer och mer känt att jag är ganska klar med den delen av livet, säger Petterström som nu kliver på jobbet som säljare åt Eson Trading.
– När den där grejen dök upp så kände jag att det var riktigt spännande och kul att prova på ett nytt jobb.
Han hade möjligheter att fortsätta med hockeyn.
– Det hade jag, men vilka lag det handlade om vill jag inte gå in på. Det fanns möjligheter men inga som kändes intressanta. Nu när allt är klart med jobbet så känns det helrätt.
Sammanlagt blev det 12 säsonger med Skellefteå AIK och 556 matcher i SHL med AIK och Linköping. Den sista säsongen fick han äran att vara lagkapten i Skellefteå AIK.