Vera Andersson

Norsjö

Personligt2015-05-19 04:00

Vera Andersson avled fredagen den 8 maj i sitt eget boende på Solbacka ålderdomshem.

Mamma och hennes tvillingsyster Inga föddes 1925 i Engelbrekts församling i Stockholm. Föräldrar var Elvira och Melker Åhlin.

Mor växte upp som handlardotter i Roslagen, bland annat i Ununge och Stora Tuna. Enligt hennes memoarer var uppväxten både fantastisk och upplevelserik. I ungdomen stod mor i affären och gick hushållsskola. Hon träffade vår pappa Bert Andersson från Rasbo utanför Uppsala. De gifte sig 1947.

Första barnet Åke föddes i Uppsala -48, han avled hastigt 2013. Hans föddes -52 i Västerås, Inga-Britt -53 i Östersund och tvillingarna Ann och Jan -64 i Skellefteå.

Eftersom pappa arbetade åt Vattenfall blev det flera flyttar och vi kom att bo i Vargfors utanför Norsjö en längre tid.

Därefter bodde mamma och pappa med tvillingarna i Zambia några år då pappa arbetade för Sida. Mor arbetade där bland annat som textillärare. När de återvände till Sverige bodde de ett par år i Norsjö för att sedan flytta till Kungsängen i Stockholm.

Mamma utbildade sig till barnskötare och fick arbete på daghem. Hon var en omtyckt vårdare där enligt barn hon skötte.

Mamma var konstnärlig på alla sätt och vis, målade i olja, pastell och akvarell. Sydde vackra tavlor i växtfärgat garn, gjorde tomtar, dockor, troll och alla möjliga handarbeten, pyssel av alla slag. Hon hade även grannbarn som kom för att pyssla med henne. Vi barn och barnbarn har många alster som minnen efter henne.

Hon sjöng i kör, satt i styrelse på HSB, spelade boule med framgång och var en aktiv person som såg gott i alla människor.

När orken tröt och krämporna satte in fick mor flytta till Solbacka. Hon kom att bo där cirka tre år och trivdes bra. Hon uttryckte ofta att personalen var bra och hon fick god omvårdnad.

Vi kommer alltid att sakna vår lilla mor, men alltid minnas henne.

Barnen

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!