85 år
fyller den 21 september Holger Boström, Legdeå, Robertsfors. Hans största intresse, som också har varit hans yrke, har i stort sett hela livet handlat om fiske. Han sålde till exempel sin första fisk redan innan han börjat skolan. På den tiden var han även tvungen att tillverka sina egna fiskeredskap. 1944 gick Holger in som medlem i Västerbottens fiskförsäljningsförening. Där har han varit medlem i 63 år. Under 1940-talet fiskade Holger tillsammans med sina morbröder. För att prova att slita sig från fisket så åkte Holger till Arboga med en av sina morbröder för att arbeta i skogen och även i Eskilstuna, på järnbolaget. Detta tröttnade han dock ganska snart på, åkte hemöver, köpte båt och fiskeredskap. Nu startade hans yrkesverksamma liv som yrkesfiskare på riktigt och vintertid, under detta 1950-tal, ägnade han sig åt säljakt på havsisen.
På 50-talet arbetade han även på tjänstefartyget Vega som skötte fyrar mellan Örnsköldsvik och Haparanda. En kortare period var han även på bogserbåten Kuriren som drog pråmar mellan Gotland och Skellefteå hamn.
1958 träffade Holger sin blivande hustru, Kerstin, och de gifte sig 1961. De bosatte sig ganska tidigt i Legdeå och fick två söner. Kerstin gick bort 2009, efter en tids sjukdom, och sedan dess lever Holger som änkeman.
Från och med 1960-talet handlade det om att börja med åretruntfiske för att försörja såväl hustru som barn. I Västerbottens kustfiskarförbund satt Holger med i 30 år, han representerade Västerbotten vid årsmöten och andra typer av sammanträden hos Gävlefisk. Han satt även med i Fiskenämnden på Länsstyrelsen i flera år.
Han har även utbildat andra i konsten att binda nät. I Legdeå Jaktklubb har Holger varit kassör i närmare 25 år.
Numera ägnar han mest dagarna åt social samvaro med sönerna, barnbarnen och barnbarnsbarnen. Att hålla kontakten med vänner och bekanta är också något som han värdesätter högt.
Födelsedagen firas med Öppet hus i hemmet.