Enar Lindgren

Foto: Norran

Personligt2014-08-28 04:00

Den 19 augusti avled vår älskade make, far och morfar, Enar Lindgren, Storbrännan, i en ålder av 84 år.

Han var född i Tallträsk som ett av syskonen i en barnaskara på sju hos föräldrarna Olga och Wilhelm Lindgren. Sjukdom i familjen gjorde dock att Enar redan i tidig ålder flyttade till sin moster Anna Andersson och hennes man Oskar i Övre Fäboliden där han sedan växte upp.

I sin ungdom började Enar arbeta inom skogsnäringen, bland annat med timmerbogsering på Tallträsket och som traktorförare. Så småningom sadlade han om till lastbilschaufför och timmertransporter på landsväg. Fram till 1972 som anställd av Robertsfors AB och MoDo och därefter i det egna åkeriet. Detta blev sedan något som han kom att ägna sig åt ända fram till pensioneringen.

I början av 50-talet träffade Enar sin blivande fru Elsa, De gifte sig 1959 och bosatte de sig därefter i Övre Fäboliden. I mitten av 60-talet, sedan familjen börjat växa, gick så flyttlasset till Storbrännan där familjen till sist kom att bestå av tre barn, Kenneth, Carina och Charlotte.

Enar månade om alla i familjen och då kanske lite extra för barnbarnen Joakim och Johanna, som hade en speciell plats i hans hjärta. Tillsammans upplevde de många roliga och trivsamma stunder där skrattet alltid låg nära till hands.

Sport var något som intresserade Enar och under många år var även jakten något han vurmade för. På senare år kom dock jakten att ersättas av ett uppvaknat fiskeintresse. Nämndes fiske på Tallträsket sken han alltid som en sol.

Vi inom familjen samt alla hans vänner och bekanta kommer att minnas Enar för hans varma hjärta, glimten i ögat och ett stort leende. Saknaden efter Enar kommer att bli stor.

Elsa, barnen och barnbarnen

undefined
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!