Britta Johansson föddes 1919 på Bjuröklubb, som yngst av åtta barn till fyrmästare Frans Sjöstedt och hans hustru Hilma, född Lindahl. Hon gick i lotsbarnskola på Bjuröklubb där hennes syster Greta var lärare, men sista året gick hon i den kommunala skolan i Bjurön.
Sedan arbetade hon i affär i Lövånger tills hon i 20-årsåldern flyttade till Stockholm där hon gick på Pålmans handelsinstitut. Efter utbildningen fick hon plats på Beckers färgfirma där hon var något av en trotjänare på kontoret där hon arbetade fram till sin pensionering.
1962 köpte hon en liten sommarstuga på Mörkö och den blev hennes kära vistelse så länge hon orkade och hon tyckte om att fiska från sin lilla roddbåt. Ett annat intresse var att resa. Efter pensioneringen tillbringade hon vintrarna i Lövånger, först hos sin äldsta syster Greta senare hos brodern Åke.
Tack vare sin brorson Alf kunde hon bo kvar i sin lägenhet i Hagsätra, men det sista året bodde hon på Högdalens äldreboende där hon stilla avled den 12 november.
Britta var under 15 år gift med Bror Johansson.
För familjen framstod Britta som en glad och humoristisk människa med stort intresse för sin omvärld. Hon sörjs närmast av sina 13 brorsbarn med familjer samt en svägerska. Hon kommer att gravsättas i Lövånger i den grav nära kyrkan där hennes farfars föräldrar, en faster och brodern Åke vilar.
För brorsbarnen Björn Sjöstedt