Barbro Larsson

Foto: Norran

Personligt2014-04-12 01:00

En älskad mamma, svärmor, farmor, gammelfarmor och syster har gått ur tiden. Natten mot den 1 april somnade Barbro Larsson stillsamt in.

Hon föddes den 25 februari 1936 i Jävre men växte upp, tillsammans med fyra bröder och föräldrarna Tycho och Inga Ericson, på Brännan i Skellefteå.

Under tonåren arbetade hon i våra morföräldrars affär på Brännan, och hon var också aktiv i den då populära sporten gång. Hon konkurrerade framgångsrikt med bland annat Barbro Martinsson, en av Sveriges främsta kvinnliga skidåkare.

Mamma träffade vår pappa, Olle Larsson, i slutet av 50-talet. De gifte sig och så småningom kom vi barn till världen. Fram till dess hade mamma arbetat några år på Epa i Skellefteå, men sedan tog hon hand om oss i vår uppväxt. Under några år bodde familjen på Morön för att sedan flytta till Brännan. I mitten av 60-talet köpte våra föräldrar vårt sommarparadis Tallhammar.

I slutet av 90-talet flyttade de till sitt paradis, en tid som mamma verkligen njöt av. Där lärde hon barnbarnen allt om djur och natur, och hur ljuvligt en morot kan smaka när man plockar den från landet.

Mamma utbildade sig på 80-talet till barnskötare, och därefter arbetade hon som sådan fram till sin pension.

Mamma och pappa flyttade så småningom till Uppfinnarvägen, nära mammas föräldrahem och vår familjs hem på Brännan.

2006 blev hon änka, men med sin sociala läggning skapade hon många kontakter och hade därtill sällskap av lilla My, hennes hund och ständiga följeslagare.

Trots tilltagande problem med sin sjukdom kol var mamma alltid glad, gästfri och social. Hon gladde sig åt barn, barnbarn och glädjen att uppleva barnbarnsbarn. Hon var aktiv på sociala medier på ett sätt som nog imponerade på många.

Mamma saknas av oss söner med familjer, bröder med familjer, moster i Jävre och My, hennes hjärta, och ett stort tomrum påtvingats oss då hennes frånfälle inte på något sätt var väntat.

undefined
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!