Kjell Karlsson

Kjell Karlsson, Skellefteå.

Kjell Karlsson.

Kjell Karlsson.

Foto: Privat

Dödsfall2025-02-22 05:00

Kjell Karlsson, en tjänsteman av den gamla stammen – pålitlig, plikttrogen och noggrann har avlidit i en ålder av 93 år.

Han föddes den 8 maj 1931 i Åselet, en by vackert belägen vid Byske älv. Under uppväxten tillsammans med sin syster Harriet, hjälpte han sina föräldrar – Lilly och Ragnar – i deras lilla jordbruk och arbetade under en period som virkesmätare i skogsbruket.

Efter värnplikten på I 20 i Umeå sökte han som aspirant till polisen och utbildade sig på polisskolan i Stockholm. Efter utbildningen fick han ett stipendium till Odense. Vistelsen i Danmark, -i efterdyningarna av andra världskriget och tysk ockupation-, var en omvälvande upplevelse för den unge mannen från en by i Västerbottens inland. Han arbetade på många befattningar och kommenderingar, bland annat på Rikspolisstyrelsen. Vid sin pensionering 1994, efter 43 år vid Polisen, var han kommissarie för den lokala trafikgruppen i Skellefteå som han var med och utvecklade. 

1955 träffade han Svea och de gifte sig 1960. Sönerna Mats och Ola, föddes 1963 respektive 1966 och familjen växte upp i det hus han byggt på Sörböle.

Kjell var mycket aktiv på fritiden. Han var flitig pistolskytt och lyckades efter enveten träning bli Norrlandsmästare i pistolfältskytte, vilket han var stolt över. Som orienterare blev han invald i Skogskarlars klubb. Han var engagerad i löpning och skidåkning. Han hjälpte Svea med aktiviteter för barn och ungdom i Friluftsfrämjandet och var en Skellefteå AIK supporter i med- och motgång.

Som biodlare fascinerades han av biets förmåga att organisera och strukturera sina samhällen och skötte omsorgsfullt om sina bikupor. Det belönades ofta med riklig skörd av honung och en blomstrande trädgård som bina pollinerat.

Efter pensioneringen tillbringades mer och mer tid i på gården i Åselet som han övertagit efter sina föräldrar. Han renoverade och moderniserade den och gjorde den till en samlingsplats för familjen. När hustru Svea också pensionerades gavs det möjligheter till nya gemensamma äventyr. De reste på upptäcktsfärder till bland annat Kina, Grönland och Skottland och en och annan solresa.

Han var till sinnet nyfiken och fick lätt vänner och bekanta och kunde, - när andan föll på-, underhålla med kluriga historier från sitt långa och innehållsrika liv.

Barn och barnbarn stod honom nära och han var aktiv och stödjande i deras liv och utveckling.

Kjell avled på Tors äldreboende den 12 december 2024.

Han är mycket saknad och vi vårdar hans ljusa minne.

Familjen

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!