Europa har aldrig varit så rikt, och samtidigt så ojämlikt.
Ojämlikheten mellan de som har och de som inte har breder ut sig såväl inom som mellan Europas länder.
EU:s svar på finanskrisen var ännu mer av den högerpolitik som hade skapat den. Bankerna räddades medan kostnaderna fick bäras av oss andra.
Den växande ojämlikheten har skapat en grogrund för de nationalister och rasister som vill göra inskränkningar i demokratin. Med högerns hjälp tar de makten i Europa genom en retorik och en politik som sparkar nedåt.
Det behövs ett nytt europeiskt samarbete som sätter människor och klimat före marknadsintressen. En motkraft mot nyliberala och rasistiska strömningar.
Vi lever i en allvarlig tid. Men det finns också hopp.
Tillsammans med andra vänsterpartier i Europa föreslår vi i Vänsterpartiet en väg framåt för ett samarbete för social rättvisa och en kraftfull miljö- och klimatpolitik.
Vänsterpartiet är en del av en bred vänsterrörelse som vill förändra EU i grunden.
- Vi är de fackligt aktiva som står upp när EU vill inskränka strejkrätten och urholka våra avtal.
- Vi är klimataktivisterna som vill förändra systemet, inte klimatet.
- Vi är feministerna som står upp för aborträtten och mot sexuella trakasserier och övergrepp.
- Vi är de som tar striden för de av oss som har funktionsnedsättningar.
När högern vill jaga människor på flykt vill vi fånga skattesmitare. Vi är de som tycker att demokrati är viktigare än handelsavtal som cementerar de stora multinationella bolagens makt. Vi är en del av den europeiska vänsterrörelse som verkar både inom och utanför EU-parlamentet för ett socialistiskt Europa.
Vänsterpartiet vet att jämlika samhällen ger större frihet och mer möjligheter för alla människor. Samhällen som är jämlika är också bättre på att lösa större samhällsutmaningar som klimatförändringen, rasismen eller en otillräcklig välfärd.
Därför arbetar Vänsterpartiet för att skapa ett Europa för alla – inte bara för kapitalet och de rika.
EU-kritik är en förutsättning för att förändra dagens EU. Partier som har en slapphänt och naiv inställning till EU kommer inte att vara framgångsrika i att genomföra nödvändiga förändringar.
Sedan Sverige blev medlem i EU har Vänsterpartiet arbetat för att förändra unionen till det bättre, till ett fungerande europeiskt samarbete. Det kommer vi att fortsätta med, tillsammans med våra vänner i europeisk vänster, där vi driver ett arbete för att få fram ett alternativ.
Vänsterpartiets grundläggande kritik av EU kvarstår. Men det är inte aktuellt för oss att driva frågan om ett EU-utträde nu.
Valet till Europaparlamentet handlar inte om Sveriges EU-medlemskap, det handlar om vilken sorts EU-samarbete som ska finnas.
Fascismen och klimathotet behöver mötas av en stark europeisk vänster – som Vänsterpartiet är en del av.
Britt-Inger Hedman, gruppledare för Vänsterpartiet i Arvidsjaur