Sverige är ett av världens bästa länder att leva i för homosexuella, bisexuella och transpersoner, i synnerhet när vi tänker på att det i många länder är omöjligt att leva som hbt-person. Givetvis är det viktigt att Sverige ger asyl åt dem som söker en fristad. Ofta finns det etniska och religiösa orsaker till det förtryck som omöjliggör för hbt-personer att leva sina egna liv. Men när vi tar upp diskriminering och förtryck i samband med asylpolitik och hedersrelaterade beteenden förstärks känslan av att förtrycken finns ute i världen, inte här hemma i Sverige.
Det är lätt att se det som är främmande och ovant som mer skrämmande än attityder man växt upp med. Inte bara lagar och förordningar, utan i ännu högre grad värderingar och attityder är hbt-personernas värsta ok. Lagstiftning mot diskriminering behövs men är bara första steget. Det som oftast inte lyfts fram är att attityderna och värderingarna förekommer i många religioner, inte minst i kristna församlingar. Men eftersom de kristna dogmerna har styrt våra grundvärderingar under så lång tid har vi vant oss vid dem.
Även barn som växt upp i familjer som inte är invandrade har lidit helvetets kval när föräldrarna inte velat stötta dem, utan i stället satt sina barn i mental tvångströja om de anat att sonen eller dottern är ”en så’n där”. Många flera självmord än som syns i statistiken är följden av småstadens moral.
Det finns grupper med stark inre sammanhållning, egen moral, och såväl utländska och inhemska traditioner. De försöker hålla sina närmaste isolerade från samhället i övrigt, ju friare samhället blir desto strängare blir deras interna regler. Gruppsammanhållningen stärks bland annat genom idéburna friskolor så ungdomarna inte ska bli delaktiga i övriga samhällets tankegods. Vardagsförtrycket av nära anhöriga är inte bara en utländsk företeelse, den har pågått i många århundraden i Sverige och gör det än i dag.
Moderaterna värnar om föräldrarnas rätt att forma barnens uppfostran. Men när föräldrarna har rötter i idérörelser och religiösa föreställningar som är till skada för barnen måste samhället gripa in. Då kommer barnens bästa lätt i konflikt med föräldrarnas rätt att uppfostra sina barn, åsiktsfriheten i samhället, religionsfriheten med mera.
Jan-Erik Leijonstyrelseledamot Öppna Moderater (Moderaternas HBT-förbund) Stockholm