Replik på Maria Lundqvist-Brömsters (FP) och Lars Åhmans (FP) replik ” Dags att sluta drömma nu” publicerad i Norran och på norran.se onsdagen den 26 juni 2013.
De båda folkpartisterna Maria Lundqvist-Brömster och Lars Åhman försöker i sin replik ”Dags att sluta drömma nu” (Norran 2013-06-26) blanda bort korten kring regeringens förslag till ny bibliotekslag. Det är anmärkningsvärt, men kanske är det också ett utslag av den förvirring som råder inom deras parti i prioriteringen av kulturfrågorna.
Vi förstår att det är irriterande att vi Socialdemokrater inte bugar och bockar för den borgerliga kulturpolitiken. Men när det gäller verkligheten och drömmar så verkar Folkpartiet ha glömt bort att det är det partiet och den borgerliga alliansen som styrt Sverige i snart sju år nu och gett kommunerna dess förutsättningar.
År av frysta stadsbidrag och kraftiga nedskärningar på områden som arbetsmarknadspolitik, gymnasieskola och kultur ger naturligtvis konsekvenser ute i kommunerna. Regeringens politik ger mardrömmar för kommunpolitiker runt om i landet och negativa konsekvenser för möjligheterna till en expansiv kommunal kulturpolitik.
Det är svårt att debattera med en politisk motståndare som på det nationella planet gör allt för att hålla en så låg profil som möjligt, och vars uttryck för sin politiska hållning är att den bästa kulturpolitiska reformen är sänkta skatter.
Vi håller med regeringen om att bibliotekslagen ska vara av övergripande karaktär. Samtidigt kan inte staten abdikera totalt vad gäller kultur och kulturpolitik ute i våra kommuner.
Det är bra att folkpartisterna i Västerbotten är bekymrade över minskad läsning, försämrad läsförmåga, neddragning av skolbibliotek och att biblioteksfilialer läggs ner. Vi socialdemokrater har föreslagit ett verkligt läslyft, men också sträckt ut en hand till Sveriges folkrörelser, inte minst bildningsförbunden tror vi skulle kunna spela en avgörande roll för att förankra betydelsen av läsning. Försämrad läsning och därmed försämrade skolresultat går hand i hand.
Vi ser dock fram mot att Folkpartiet även på det nationella planet tar upp striden mot den kulturella svältdöd som breder ut sig i den Moderatledda regeringes spår.
Gunilla C Carlsson(S) riksdagsledamot för Göteborgs kommun, ordförande i kulturutskottet
Isak From(S) riksdagsledamot för Västerbottens län, ledamot i kulturutskottet