Sverige är ett innovationsrikt land. Vi kan stoltsera med att företag som Ericson, Spotify, Ikea och Skype har fötts i Sverige av svenska innovatörer. Vår ekonomi och vår välfärd baseras i stor utsträckning på hög kunskapsnivå, forskning och innovationer i världsklass.
För att denna trend ska hålla i sig, och för att Sverige fortsatt ska vara en ledande välfärdsnation med ett konkurrenskraftigt näringsliv, krävs en expansiv forskningspolitik. Därför gör Folkpartiet och alliansregeringen nu den största forskningssatsningen i svensk historia. Vi menar att investeringar som görs på innovation och forskning i dag är investeringar i framtiden.
Utbildningsminister Jan Björklund (FP) lade sin första forskningsproposition 2008. Redan under det första året uppnåddes målet om att de offentliga satsningarna på forskning och innovationer ska motsvara en procent av BNP (bruttonationalprodukten).
Nu har alliansregeringen hunnit lägga två forskningspropositioner där nivån på forskningsresurserna ökat med sammanlagt nio miljarder kronor. Detta kan jämföras med Socialdemokraterna som under Göran Perssons tid som statsminister hann lägga tre forskningspropositioner med satsningar på sammanlagt knappt fyra miljarder. Mot denna bakgrund är Socialdemokraternas trovärdighet haltande i deras utspel kring satsningar på svensk forskning. Det är mycket snack – men ingen verkstad.
Folkpartiet och alliansen har kraftigt ökat de statliga forskningsanslagen. Men vi har också ändrat inriktning så att resurserna fördelas till den forskning som har högst kvalitet. Vad som är hög kvalitet ska bedömas av forskare, inte politiker. Vetenskapsrådet har fått i uppdrag att ta fram förslag till en helt ny modell för kvalitetsgranskning av svensk forskning som ska gå ut på att forskningen regelbundet granskas, utvärderas och bedöms ur ett bredare perspektiv av utländska kolleger.
Grundbulten i forskningen vid svenska universitet och högskolor är de statliga medel som tillförs forskning och forskarutbildningar. Med omläggningen av forskningspolitiken ökar och höjs andelen av medlen som fördelas utefter olika kvalitetsmått och kvalitetskriterier.
Kommande år garanteras alla lärosäten höjt anslag. Umeå universitet har under alliansregeringen hittills fått ett ökat anslag på 83 miljoner kronor. Med regeringens höga ambitioner för forskningspolitiken kommer man att få ytterligare 26,5 miljoner under 2014. Det är en satsning på både Umeå universitet och på framtiden.
Dagens forskning är morgondagens välfärd. Med Folkpartiet i alliansregeringen kommer Sverige inte bara att dela ut Nobelpris, vi ska ta emot dem också.
Maria Lundqvist-Brömster(FP) riksdagsledamot för Västerbottens län