Huset har en boyta på 120 kvadratmeter. Säljare är Bernt Ove Karlsson. Ägarbytet gjordes i januari 2025 och prislappen blev 1 900 000 kronor.
Fastigheten omfattar också en ekonomibyggnad på 144 kvadratmeter, 6 hektar skogsmark och 3 hektar åkermark.
De senaste tolv månaderna har det sålts 3 bostäder i postorten Kusmark. Priset per kvadratmeter är 18 018 kronor.
Priserna på villor i Skellefteå kommun har sjunkit med 2,6 procent senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
För länet har priserna sjunkit med 1,7 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är 5 procents ökning i Skellefteå kommun och 3,9 procents ökning i länet.
I snitt måste du ut med 19 126 kronor per kvadratmeter i Skellefteå kommun, mot 22 023 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.