Nya ägare till 60-talshus i Adak – 450 000 kronor blev priset

Diana och Ronny Geigenmuller från Hildburghausen, Tyskland har tagit över fastigheten på adressen Nygatan 4 i Adak från Gösta Valentin Bertilsson och Majvor Lena Yvonne Bertilsson.

Nygatan 4

Nygatan 4

Foto: Google Street View

Fastighetsaffärer2024-12-03 18:26

Ägarbytet blev klart i november 2024 och köpesumman blev 450 000 kronor. Huset byggdes 1961 och har en boyta på 76 kvadratmeter.

Ett par hundra meter bort såldes för bara några månader sedan ett annat hus, på Slagnäsvägen 10. Där såldes ett 86 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 110 000 kronor.

Se alla lagfarter här

De senaste tolv månaderna har det sålts 3 bostäder i postorten Adak. Priset per kvadratmeter är 3 500 kronor.

Priserna på villor i Malå kommun har i princip stått stilla senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.

Även för länet har priserna sjunkit med 1,2 procent under perioden.

Samma siffror för senaste året är visar även de på i princip oförändrade priser i Malå kommun och 3,3 procents ökning i länet.

I snitt måste du betala 5 965 kronor per kvadratmeter i Malå kommun, mot 23 649 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Malå kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!