Nya ägare blir Tina Maritha Evelina Avander, 34, och Arne Jesper Fredrik Johansson, 51, som köper fastigheten av Kenth Eine Urban Karlssons dödsbo. Det 152 kvadratmeter stora huset är byggt 1952. Ägarbytet gjordes i december 2024 och priset blev 300 000 kronor.
Lite mindre än en kilometer därifrån såldes nyligen ett annat hus, på Smultronstigen 14. Även där landade priset på 300 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det sålts 13 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Storgatan 33A, som gick för 2 500 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.