Hockeyettanlaget Piteå kvalificerade sig till DM-final under förra säsongen.
– Det är fjärde gången vi tar oss dit och det känns riktigt kul. En bra match för vårt unga lag och talangfulla lag, sa Piteås GM Jonathan Glader.
Piteå har många AIK-produkter i truppen, trion Fredrik Granberg, Oscar Eriksson och Linus Hedman fanns med på line-up. Tränaren Mikael Aaro gör sitt andra år och har också bakgrund i AIK.
Luleå kom med den bästa truppen laget kunde matcha för dagen. Piteå fick två mål till godo på Luleå i varje period och det gjorde att årets DM-final blev riktigt jämn.
Det var oavgjort 2–2 respektive 4–4 efter de inledande två perioderna.
Luleå kunde göra två mål och kvittera även i den tredje perioden, men med knappt två minuter kvar tog hemmalaget ledningen. Albin Nylund tryckte in 7–6.
Luleå satte en massiv press i slutet av matchen, men Piteå höll undan – och är årets vinnare av DM i Norrbotten.
FAKTA
DM-final
Piteå–Luleå 7–6 (2–2, 2–2, 3–2)
Mål: P: Albin Nylund. L: Brendan Shinnimin. 2, Juhani Tyrväinen, Pontus Andreasson 2, Oscar Eklind
Skott: 12–29 (6–6, 4–11, 2–12)
Domare: Filip Bohm, Jimmy Andersson
Publik: 1358