Möller spelar – han stannar hemma

Det var frivillig värmning på is och många AIK-spelare valde att köra utanför is. Under eftermiddagen lyfter planet från Skellefteå, som ska ta AIK fram och tillbaka till Karlstad. Glädjebeskedet är att Oscar Möller är spelklar.

Värmning innan avfärd för AIK.

Värmning innan avfärd för AIK.

Foto: Adam Savonen

Ishockey2021-12-02 14:44

Lagkaptenen åkte på en tuff smäll mot Djurgården och var fram tills i dag ett frågetecken. Däremot är inte Stefan Loibl med på planet söderut. Han är skadad och tvingas stanna kvar i Skellefteå.

– Man ser väl att de har väldigt bra spelare och bra fart. De har ingen riktig synk ännu och det ska vi utnyttja, säger tränaren Andreas Falk.

Tränaren har också en del ris och ros från förra matchen, då AIK vann mot Linköping med 2–0.

– Vi var riktigt bra i första perioden, men drog in handbromsen i de andra två perioderna. I dag vill vi göra 60 bra minuter.

Med på värmningen var även Jayce Hawryluk, som åkte runt med en röd tröja. Även Johan Alm var med och gästspelade. Alm har ju varit med och tränat bitvis med laget på slutet. Han kommer allt närmre comeback.

Adam Mascherin gör ju en efterlängtad comeback i afton. Han var också på is.

På is på värmningen

Gul: Adam Wilsby, Elias Stenman, Simon Robertsson, Linus Karlsson, Rickard Hugg, Måns Forsfjäll, Oscar Nilsson (jun), Jacob Sundin (jun), Johan Alm

Svart: Petter Granberg, Linus Lindström, Adam Mascherin, Tom Kühnhackl, Filip Roos.