Skogs klar för Örebro

Sport2013-05-01 13:29

Tomas Skogs har bestämt sig. Det blir Örebro.

– I Tomas får vi en nybliven guldmedaljör. En bra back med bra fart på rören. Hämtar pucken snabbt och levererar pucken snabbt till sina medspelare. Har haft en defensiv roll men kan vara med och bidra offensivt. Förra säsongen kom han på sjundeplats i plus-minus-ligan i Elitserien. Ett jättebra nyförvärv, säger Örebro Hockeys General Manager Pontus Gustafsson till klubbens hemsida.

Dessutom har Örebro gjort klart med ytterligare fyra spelare, Martin Johansson från Brynäs och Justin DiBenedetto som kommer senast ifrån EC Salzburg. Daniel Sondell, Rögle, Viktor Ekbom från EHC München.

Dessutom har Christoffer Norgren skrivit på för ännu ett år i Örebro och Bobbo Petersson har skrivit på för två nya säsonger.

// David E