SHL:s planer slår ihjäl sporten

Sport2013-12-13 10:45

Expressen avslöjar i dag att SHL har planer.

En av planerna handlar om att slopa kvalserien. Dessutom ska det finnas möjlighet att erbjuda lag "wild cards" till elitserien.

Det är det absolut dummaste jag har hört på länge och är ett dråpslag mot den sport som kallas ishockey.

Jag har inget problem med att ishockey produktifieras, att det byggs en rejäl show kring arrangemanget, men när det finns planer som åsidosätter den sportsliga delen – slår jag bakut.

Sport och idrott handlar om att träna hårt och prestera. Det är ett centralt begrepp som under inga omständigheter får åsidosättas. Ekonomi och marknad är ofrånkomliga faktorer, men oavsett pengar är det ändå de andra faktorerna som i slutändan korar vinnarre.

BIK Karlskoga leder hockeyallsvenskan och Karlskrona ligger tvåa. Bland slipsknutarna och blekfeta direktörer som vill "bygga" sporten är det en mardröm om de här två lagen går upp. Det skulle inte vara bra för "produkten". Däremot är det många som vill ha tillbaka Djurgården och ha upp Malmö.

Det förslag som ligger beror till stor del på krisen i Stockholmshockeyn. Det är inget snack om SHL skulle må sämre av att inga lag från Stockholm finns med. Men det innebär inte att man KAN KONSTRUERA regler för att ha "rätt" lag i SHL. I SHL spelar man om man förtjänar det på sportsliga grunder. Det är dumheter att överhuvudtaget försöka fundera i andra banor.

Det här är med att slopa kvalserien är bara ytterligare en totalidiotisk idé som ytterligare förstör grundreglerna för allt vad sport och idrott står för.

Pengar och marknad är en konsekvens av framgångsrik idrott, INTE TVÄRTOM.

Om nu pengar och marknad är allt föreslår jag att alla lag i SHL som är intresserade att vara i stängd liga - flytta till KHL.

Men förstör inte den verksamhet som finns här i Sverige. Blir det som SHL har planerat med bäst av sju möten för jumbon i SHL mot ettan i Hockeyallsvenskan och wild cards, kommer svensk hockey att påskynda en redan negativ utveckling.

Här har ni däremot några idéer

* Utöka elitserien till 14 lag

* Skaffa ett warroom

* Satsa på heltidsanställda domare

Människor som inte förstår sig på idrott, ska inte sitta och besluta om idrott. Starta en wrestlingshow istället. Där går allting att planera och förutse.

///Adam S