Karlsson: "Ser fram emot det här"

Sport2013-08-22 13:20

I kväll så spelar Henrik Karlsson sin första match för Skellefteå AIK, och det är en laddad målvakt som ställer sig i hemmamålet.

– Det här ska bli riktigt kul. Jag har jobbat på bra med Holm (målvaktstränaren Krister) och tränat på att jobba rätt i målet, säger han.

Hur menar du med att jobba rätt?

– Vi har jobbat intensivt med att jag ska hålla mig i "mitt" område och inte vara ute och flaxa så mycket. Jag ska helt enkelt jobba närmare målet och hitta stolparna. Det här var något jag själv ville jobba med och Holm tyckte samma sak när vi diskuterade vad jag skulle utveckla som målvakt. Så vi har haft samma tänk, och det känns naturligtvis bra. Det har hela tiden blivit bättre och bättre.

Du har spelat på liten rink de senaste åren. Hur påverkar det att vara på stor rink?

– Det påverkar inget speciellt. Det är i alla fall inget jag kommer att skylla på.

Han ser fram emot att möta fansen.

– Det ska bli extra roligt. Jag hoppas att det kommer lite folk i alla fall. Publiken här är fantastisk och intresset verkar stort. Det kommer att bli roligt att få inleda på hemmaplan. Jag ser fram emot det här.

Dessutom har han fått sin nya hjälm. Här har ni en bild på den.

// David E