Hur ska AIK spela powerplay?

Sport2006-10-17 19:07

Nu är Brett Harkins på plats. Jag såg inte gårdagens träning, men allt pekar på att han kommer relativt väl förberedd. Det enda som saknas är matchträning, men en hel del rutin - och spelsug, ska väl kompensera det.

Powerplay har ju inte fungerat så bra på slutet, så Harkins ankomst kommer att i ett bra läge. Blir spännande att se hur AIK tänker formera PP. Perra är ju inte rädd att prova nya saker, när spelet inte fungerar.

PP1: Wernblom, Öberg, Söderberg, Lintner, Bergqvist

Den här formationen har fungerat väldigt bra. Har svårt att se att Perra vill ändra på den här formationen, även om senaste matchen mot Timrå inte var helt perfekt.

PP2: Eriksson, Harkins, King, Tähtinen, Lindgren

Perra har flera gånger testat att spela med fyra forwards och dessa fyra tror jag lirar + skridskovirtuosen, Fredrik Lindgren.

Alternativa lösningar är att byta ut Tähtinen mot Welser.

Vi får se i matchen mot Brynäs vad som händer.

(Edit) Noterbart är att Bergquist inte var med i matchen mot Brynäs. Vi får se om han är med, när han kommer tillbaka.