Under måndagen blev det klart att AIK:s juniorspelare Jonatan Berggren, Albin Eriksson och Fredrik Granberg alla gör debut i U18-landslaget i augusti.
Det är i den klassiska U18-landslagsturneringen Ivan Hlinka Memorialsom förbundskapten Torgny Bendelin tagit ut de framträdande AIK-spelarna. Turneringen har arrangerats varje år sedan 1991 och går i år av stapeln den 7-12 augusti.
Klättrar i blågult
Samtliga av de tre spelarna har representerat landslaget förut, då de gjort en del matcher för Sveriges Team 17. De har även spelat en hel del med varandra i såväl J18 som J20 för Skellefteå AIK.
Det är totalt åtta länder som deltar i den slovakiska landslagsturneringen där Schweiz, Tjeckien och USA väntar i AIK-grabbarnas grupp. Spelschema finns på Svenska Ishockeyförbundets hemsida.