Replik på Maria Mannbergs (vice ordförande LO-distriktet i Norra Sverige) debattartikel ”SD skolkar i Västerbottens kommuner” publicerad i Norran och på norran.se måndagen den 23 juli 2018.
Maria Mannberg, vice vice ordförande LO-distriktet i Norra Sverige, påstår i en debattartikel i Norran (23/7 2018) att Sverigedemokraterna skolkar från budgetarbetet i Västerbottens kommuner. Så här ligger det till.
I Skellefteå lämnade Sverigedemokraterna i år in en budget med mer pengar till välfärden än Socialdemokraterna. Vi kan prioritera välfärdssektorn eftersom vi väljer att dra ned på investeringar utanför den kommunala kärnverksamheten.
Konkret innebär det att SD i Skellefteå, när de stora investeringarna med lånade pengar räknats bort, lägger betydligt mer resurser på välfärden.
Skickar följande vändande frågor till er på LO. Ni kan kanske svara för ”era” representanter i de politiska församlingarna.
- Varför prioriterade Socialdemokraterna i Skellefteå så sent som 2015 bort byggandet av äldreboendeplatser, trots att behovet var stort och trots att man samtidigt ansåg sig ha råd med ett nytt kulturhus?
- Vilken föreställning på kulturhuset tycker ni är viktigare än de kommunanställdas villkor och en trygg ålderdom för de äldre?
I Umeå har vi sverigedemokrater lagt fokus på välfärdsnämnderna.
Västerbottens läns landsting har följt vår linje att slå ihop Region Västerbotten med landstinget. Här har inget parti ännu lagt någon budget eftersom hela budgetprocessen är framflyttad till i höst.
Det tål att påminna läsarna om att samtliga partier i landstinget inledningsvis var för en storregion, att vi var det enda partiet som var emot. Detta hade vi som valfråga 2014 och kunde således leverera i enlighet med våra väljares förväntan.
Vi sverigedemokrater bygger successivt upp en organisation, till skillnad från de övriga partierna som redan har en sådan. Vi är nya i Västerbotten. Vi lägger budget i de största kommunerna där vi också har flest representanter.
Naturligtvis är målsättningen att lägga budget i alla kommuner. Förutsättningarna för detta har förbättrats markant. De helt nya SD-politiker som blev invalda 2014 har nu fått en mandatperiod att falla tillbaka på inför den kommande.
Vi sverigedemokrater har gått från sex kandidater på landstingslistan 2014 till 48 i årets val. Vi växer så det knakar.
I år har vi i SD kandidater runtom i Västerbotten, även om vi inte kunnat sörja för kandidater i riktigt hela länet. I de kommuner där vi saknar representanter har vi låst listorna med mitt namn. Listorna kommer inte läggas ut, och det kommer inte gå att rösta in företrädare på våra mandat.
Detta kommer att medföra att även om LO saknar oss kan vi försäkra att vi kommer växa till oss.
Vi tar ansvar och förhindrar att politiska vildar tar plats i Västerbottens beslutande församlingar.
Petter Nilsson, ordförande Sverigedemokraterna Västerbotten
SD skolkar i Västerbottens kommuner